İphone ve İpad Dns Değiştirme

İphone dns değiştirme wifi ya da 3g ile yasaklı sitelere girmek mümkün. Aslında yazımızı okuduktan sonra ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız. Android dns değiştirmeye göre İphone ve İpad ile dns değiştirmek daha koay. İphone 4s dns değiştirme, iphone 6, ipad ve diğer Apple cihazlarda aynı şekilde yapılmaktadır.

Her zaman ki gibi yazımı en profesyonel kişiden, konu ile ilgisiz son kullanıcılara kadar herkesin anlayabileceği şekilde yazmaya çalışacağım. Bu yüzden daha önceden yaptığımız gibi Dns değiştirme, Dns ayarı konusuna girmeden, Dns nedir? Dns neden değiştirilir sorularına açıklık getirelim.

Dns Nedir?

Domain Name System (DNS) Alan Adı Sistemi şeklinde tercüme edilebilir. Alan adı dediğimiz basitçe İnternet sitelerinin isimleridir. Facebook.com, Yotube.com, şu an ziyaret ettiğiniz Yasakbitsin.com gibi. Aslında bu web siteler Sunuculardır ve adresleri İP denilen numaralardan oluşur. Tüm kullandığımız cihazlar, Tablet, Bilgisayar… bu numaraları kullanır, İP adresleri üzerinden bağlantı kurar. DNS işte bu İP adreslerini ve internet sitesi adlarını birleştiren sistemdir. Dns olmasaydı kafamızda bir dolu numaraları tutmak zorunda kalırdık.

Neden Dns Değiştirilir?

Bizler normal olarak İnternet servis sağlayıcılarımızın DNS hizmetini kullanırız. Bunlar Süper Online, Türk Telekom internet servis sağlayıcılarıdır.  Zaman içerisinde bu internet servisleri Dns sunucularında filtre uygulayarak bazı siteleri yasaklı siteler listesine sokar. İphone ve ipad ile bu yasaklı sitelere girmek istediğimizde başarısız oluruz. İnternet servis sağlayıcınız tarafından bu siteler erişme kapatılmıştır. Bazen mahkeme kararı ile bu siteler erişime kapatılır, bazen servis sağlayıcınız bazı sitelere girmenizi doğru bulmadığından erişiminizi engeller. İşte bu gibi durumlarda DNS değiştirme ile normalde  ipad yasaklı sitelere girebilirsiniz.

İphone Dns Değiştirme:

Bu konuyu 2 ana başlığa bölmek gerekli:

 1. İphone Dns Değiştirme Wifi (programsız)
 2. İphone 3g, 4.5g Dns değiştirme (programlı ve programsız)

İphone Dns ayarı değiştirme oldukça kolaydır. Aynı zamanda tüm ios sürümlerinde aynı şekilde yapılmaktadır. Yani İphone 6 dns değiştirme, İphone 4s Dns değiştirme ile aynı şekilde yapılır. Iphone ve İpad için de ayarlar aynıdır.

İphone Dns Değiştirme Resimli Anlatım:

İphone Dns ayarı nasıl yapılır?

iphone-ipd-dns-ayari

 • Cihazınızın ana ekranına çıkın
 • Buradan ayarlara girin.
 • Wi-fi yazan yere tıklayın.
 • Kullanmakta olduğunuz Kablosuz ağın (Wifi) yanında mavi (i) işaretine tıklayın.
 • Wifi detaylarında Dns yazan bölüme kullanmak istediğiniz Dns adreslerini girin.

Bu Dns sunucularını girerken İp adreslerinin arasına virgül koyarak iki adres girebilirsiniz. Örneğin Google Dns için 8.8.8.8,8.8.4.4 yazacaksınız. (İlla noktalı virgül koyulmalı diyen de var sadece boşluk bırakan da , keyfinize göre seçin)

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra sorun yaşamamak için Wi-fi bağlantınızı kapatıp tekrar açmanızda fayda var.

Video Anlatım:

Çalışan Dns Adresleri:

 • Google DNS:8.8.8 ve 8.8.4.4
 • OpenDNS:67.222.222 ve 208.67.220.220
 • Norton DNS:153.192.1 ve 198.153.194.1
 • Uydunet DNS:248.80.161 ve 62.248.80.162
 • Dnsadvantage DNS:154.70.1 ve 156.154.71.1
 • ScrubIt DNS:138.54.100 ve 207.225.209.66
 • GTEI DNS:2.2.1 ve 4.2.2.2 ve 4.2.2.3 ve 4.2.2.4 ve 4.2.2.5 ve 4.2.2.6

 

İphone 3g, 4.5g Dns değiştirme:

İphone Dns değiştirme programı ile 3g dns değiştirme yapılmakta. Vereceğim iphone Dns değştirme programları Jailbreak’siz cihazlarda da çalışmaktadır. Bu programları AppleStore’dan indirip çalıştırabilirsiniz.

Puffin Browser  Bu ücretli ama kaliteli bence değer almaya.

Onavo Extend
Free VPN – Onavo Protect

JailBreakli cihazlar için Dns değiştirme programlarının hepsi çalışacaktır.  Bazıları:

ibDNS - Best SmartDNS on the App Store - iTunes - Apple

 

DNS Override on the App Store - iTunes - Apple

 

Bu uygulamaları cihazınızda deneyebilirsiniz.

 

 

(Visited 48.097 times, 19 visits today)